Festival Kaera-Jaan

Arhiivist: esimesed kogukonnateatri kohtumised mais 2023

2023. aasta mai alguses käisid Võnnus, Järvseljal, Vooremäel ja Kurepalus külas Läti kogukonnateatri tegijad, kes tutvusid Kastre valla eri piirkondade ja inimestega ning viisid läbi esimese lugude korje protsessi, et valmistada ette 2024. aastaks Kastre valla suurprojekti “Festival Kaera-Jaan” rännaklavastust.

Riias tegutsev kultuuriprojektide produktsiooniplatvorm Initium on kogenud paigavaimu otsija ja külakogukondade teatrilavastusteks, näitusteks ning muuks etenduskunstiks vormija. Läti 100 raames tegi Initium kultuuriministeeriumi toetusel koostööd teatritegijatega kogu maailmast, tõi välja lavastusi ja korraldas töötubasid, kus uuriti uuenduslikke meetodeid teatri loomiseks koos kogukondadega. Initium loob kohaspetsiifilisi kultuurisündmusi: teatrit, tantsu, kontserte, näitusi ja installatsioone Lätis, Balti riikides ja Euroopas ning juhib Balti rakendusliku teatrikooli tööd. Viimane on ühisettevõtmine kolme Balti riigi organisatsioonidega, mis keskenduvad kogukonnapõhistele kunsti- ja kultuuriprojektidele.
Initiumi missioon on edendada kogukonna arengut kunsti ja kultuuri jõul. Nad pakuvad haridust ja võimalusi kohalikel tegijatel rakendada oma loovust ja selle kaudu avastada oma häält ja tegutsemistahet. Luuakse koos kogukondadega uuenduslikke teatrilavastusi, mis kajastavad kohalike ainulaadseid lugusid, perspektiive ja kogemusi.

“Teeme ära!” talgupäeval kogunesid Priiuse seltsimajja kirjude kogemustega vallaelanikud Haaslavalt, Kaagverest, Võnnust ja Veskimäelt ning tõlgi abiga kirjeldasid Initiumi taustauurijatele Ingale ja Ievale oma elu ja olu filmistsenaariumit ning rääkisid oma minevikust nii ufo-, tondi- kui peol käimise lugusid. Väliskülalised olid võlutud kohalike elanike koduarmastusest – neile näis ilmselge, et kokku tulnud kogukonna liikmed armastavad väga oma kodukohta. Lisaks jäi neile silma kohalike inimeste tugev loodusearmastus. Nende kahe teemaga – looduslähedus ja iga valla piirkonna enda võlu ja eripära – mindi esimeselt kohtumiselt ka edasi etenduse stsenaariumit looma ning osalevate teatrikunstnike gruppi kokku panema.

Kogukonnateatri lõpptulemuseks on rännaklavastus 2024. aasta kevadel Vooremäel, kus pooleaastases ettevalmistusprotsessis saab osaleda iga vallaelanik, kes on asjast huvitatud. Selleks viivad läti teatritegijad käesoleva aasta sügisel läbi intensiivsema töötubade perioodi. Kohtumised jätkuvad kord kuus nädalavahetustel kuni festivalini “Kaera-Jaan” ning oodatud on igas vanuses ja oskustega huvilised, sõpruskonnad ja kollektiivid.
Läti partnerite praegune mulje Kastre vallast on see, et meil on tugevalt kodukohast hoolivad ja kirjude oskustepagasiga soojad inimesed.

Kuidas nad selle sisetunde etenduseks vormivad, saab kogeda juba ise teatriprojektis omal viisil kaasa lüües. Aitäh juba osalenud vallaelanikele!

Scroll to Top