Festival Kaera-Jaan

Puidust käsi

Arhiivist: Järvseljal valmisid kolm esimest skulptuuri

Augusti lõpul peatusid kolm puukujurit keskendunud loometööks Järvseljal, et töötada Kastre valla Euroopa kultuuripealinna suurprojekti skulptuuride raja esimeste teostega. Programmi kuraatori Elo Liivi ning kunstnike Kaarel Kütase ja Eero Ijavoineni külaskäik kujunes oodatust palju pikemaks, kuna materjali, ruumi ja inspiratsiooni jätkus piirkonnas küllaga.

Eesootava aasta mai lõpus toimuva festivali ajaks luuakse Vooremäele skulptuuride rada, milles on oma roll mängida nii praegu Järvseljal valminud puuskulptuuridel, kevadel otse Vooremäel loodatavatel õleskulptuuridel kui ka Läti teatritegijatega koos sündival rännaketendusel, mis viib läbi valla eri piirkondade ja inimeste eriilmeliste lugude. Nii said ka augustis Järvseljal toimetanud puukujurid kohalikku elu ja pärandit ammutada mitmest allikast – raamatukogust antud pärandkultuuri raamatute tekstidest ning kohalike juhendatud ringkäikudest, kohatud inimestest ja loodusest. Kunstnikud jõudsid kogeda Johannes Arikese, aga ka residentuuri esimese nädala lõpul esinenud Mooste pilliklubi kandlemängu. Juba kolmandaks päevaks oli üsna selge, et tööde valmimine võtab planeeritust rohkem aega, kuid ka veidi aeglasem tempo oli kunstnikele piirkonnas toimetamisel inspireeriv. Kokku viibiti Järvseljas pea kaks nädalat.

Kunstnikeprogrammi esimene residentuur toimus koostöös Järvselja Õppe- ja Katsemetskonnaga, kes hoolitses vastuvõtu, majutuse, materjalide, transpordi ja ruumide eest. Kuraator Elo Liivi sõnul andis metskonna kohalik tegevus olulise sisendi teoste teemavalikusse: “Me üritame kohapärimust ja kogu seda metsatööstuse tausta ühendada päkarauakandle kui teise siinse väga au sees oleva oskuse ja teadmisega,” rääkis Liiv. Tema arvates on piirkonnal suur potentsiaal edasisteks kunstnike residentuuride korraldamiseks. “Meie suureks hämminguks on siin korras tunduv sepipada, mis on kunagi seisma jäänud. Siin on igasugu asju, mis kohalike jaoks on kola, aga kunstniku jaoks väga hea materjal, mida kasutada nii tööriistadena kui kunstimaterjalina. Ühiselamu siin on, masinaparki ka on – ma usun küll, et neid kunstnikke, kes siia tahaks tulla, on rohkem.”

Valminud teosed installeeritakse püsivalt erinevatesse asukohtadesse Järvseljal.
Teine residentuur toimub maikuus vahetult enne festivali. Selleks tehakse eesoleval talvel avalik kutsung rahvusvahelistele kunstnikele. Vooremäe erinevatesse raja punktidesse otsitakse suuremõõtmeliste õleskulptuuride loojaid, keda inspireeriks festivali põhiline kujundusliku elemendi – põhu temaatika ning kohalik loodus ja lood sarnaselt praegu Järvseljas toimetanud kunstnikele.

Scroll to Top